RF فرکشنال روشی برای جوانسازی پوست

RF فرکشنال روشی برای جوانسازی پوست

حفظ جوانی و طراوت پوست برای همه به خصوص خانم ها بسیار مهم است اما چگونه پوست طراوت و جوانی خود را از دست میدهد ؟ و چگونه میتوان چین و چروک های به وجود آمده در پوست را برطرف کرد؟ ما در ادامه ابتدا چگونگی به وجود آمدن چین و چروک ها در پوست را برای شما توضیح داده ، سپس روشی بسیار موثر و کم عارضه را برای رفع آن به شما معرفی می نماییم .

 

پدیده پیری پوست با کاهش استحکام و قوام پوست در قسمت میانی پوست که درم (Dermis) یا همان بافت همبند نام دارد ، به وجود می آید . درم از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده که با افزایش سن و عوامل دیگری مثل قرار گرفتن زیاد در برابر آفتاب و کشیدن سیگار ، مصرف الکل و عوامل محیطی دیگر، این رشته ها تغییر شکل داده و در پوست کاهش می یابند که نمود بیرونی آن ایجاد شُلی پوست ودر نتیجه به وجود آمدن چین وچروک در پوست می باشد.

 

ما در کلینیک بلزا روشی بسیار موثر و کم عارضه برای این مسئله پیشنهاد میدهیم ، این روش از سالیان قبل با نام RF ( مخفف Radio Frequency - رادیو فرکانسی ) در پزشکی زیبایی کاربرد داشته است ، امروزه دستگاه‌های RF فرکشنال با ترکیب رادیو فرکوئنسی و میکرونیدلینگ پوست تأثیرگذاری این روش را چندین برابر نموده‌اند. RFهای فرکشنال با تحریک کلاژن سازی و نظم بخشیدن به رشته‌های کلاژن موجب سفت شدن و جوانسازی پوست می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت انجام آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره نمود. تکنولوژی لاغری باRF به عنوان یک روش درمان بسیار ایمن با حداقل بهبودی می‌توان برای دستیابی به ظاهر دلخواه در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.

 

 

مکانیسم عمل RF فرکشنال (Fractional RF) چیست؟

 

این سیستم که گاهی به آن MFR مخفف microneefar fractional RF هم میگویند به این صورت عمل میکند که سوزنهای بسیار ظریف وارد پوست میشود که بین آنها امواج رادیویی مبادله میشود این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست میشود که این گرما باعث ایجاد کلاژن جدید و اتقباض کلاژن های قدیمی میشود. کلمه فرکشنال به معنی بخش و قسمت میباشد به این معنی که فقط بخشهایی از پوست حرارت میبیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمیگیرد. این مساله باعث میشود که عوارض RFفرکشنال کمتر شود.

 

کاربردهایRF فراکشنال چیست ؟

 

مهمترین کاربرد فرکشنال RFدر سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع RFاین قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به دو صورت ظاهر میشود یکی چند روز بعد از RFو یکی سه تا چهار هفته بعد که اثر دوم چندین سال دوام دارد. این اثر RFبه قدری واضح است که میتوان از آن برای بالا بردن ابرو(brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم است که RF در مناطق خاصی انجام شود).

یکی دیگر از کاربردهای مهم میکرونیدل RFسفت کردن غبغب و ناحیه فک و سفت کردن پوست گردن ( با توجه به نازکی پوست گردن میتوان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد) میباشد. این اثر بخصوص در خانمها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه واضحاً از سفت شدن غبغب و ناحیه فک و گردن ابراز رضایت دارند. آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.

RF فرکشنال در درمان چروکهای پوستی نظیر چروک های دور چشم اثر بسیار خوبی دارد . این اثر به حدی است که افرادی که RFانجام داده اند فقط بعد از یک ماه از درمان چروکهای دور چشم خود شگفت زده میشوند.

این تکنولوژی در درمان ترکهای پوستی( striae ) نیز اثر فوق العاده ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا ، RF است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترکهای پوستی به طور کامل از بین نمیروند ولی وضوح کمتری پیدا میکنند ولی خطوطی که روی استریا وجود دارد کاملاً از بین میرود. نکته جالب در مورد آراف استریا این است که اکثر بیمارانی که برای درمان استریا آراف انجام میدهند از سفت شدن پوست همان ناحیه ابراز رضایت دارند. این اثر در ناحیه شکم، ران یا سینه ها برای بسیاری از افراد ایده آل است.

 

انجام رادیوفرکونسی سوزنی برای چه افرادی ممنوع است ؟

 

 • افرادی که از باطری قلب ( پیس میکر ) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .
 • ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی
 • مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون
 • مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند
 • سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • خانمهای باردار
 • ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده
 • حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه

 مزایای این روش چیست ؟

 

مهمترین مزیت RFاین است که انرژی دقیقاً به درم داده میشود. به همین دلیل به لایه سطحی پوست هیچ آسیبی نمیرسد و فقط پوست ۲۴-۴۸ ساعت ممکن است قرمز باشد. این مزیت همچنین باعث میشود که این عمل در افراد با پوست سبزه هم قابل انجام باشد و در فصول گرم سال هم قابل انجام باشد. بازگشت سریع به سر کار بدون استراحت نیز از مزایای RF است.

 

مراحل انجام RF  فرکشنال چگونه است ؟

 

    بهتر است در روز درمان، خانمها با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند .ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد . بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود ۲۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.قبل از شروع درمان هر فردی یک سری مخصوص خریداری میکند. هرسری یا تیپ دستگاه برای جلوگیری از انتقال بیماری تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر(حتی نزدیکان) ممنوع است .بعد از درمان می توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود .استفاده از کرم ترمیم بعد از کیسه یخ به کاهش سریع تر التهاب پوست کمک میکند .

 

مراقبت های بعد از درمان چگونه است ؟

 • مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است .
 • شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مصرف شوینده های قوی خودداری کنید.
 • در ۲۴ساعت اول بهتر است از استحمام ، سونا و استخر خودداری نمائید .
 • در صورتی که از کرم های شب ، ضد چروک ها ، لایه بردارها و کرم های لک بر استفاده میکنید بهتر است تا رفع التهاب پوست از مصرف آنها خودداری نمائید .
 • بهتر است به مدت یک هفته شبها از یک کرم ترمیم استفاده نمایید.

 

 از چه زمانی میتوانیم تغییرات درمانی را مشاهده کنیم ؟

 

مشاهده تغییرات درمانی بر اساس تغییرات کلاژن در پوست میباشد. اولین تغییرات در کلاژن حدود ۳ هفته بعد از جلسه درمانی شروع می شود و بعد از 3 ماه به حداکثر شدت خود می رسد ولی بعد از آن هم همچنان ادامه دارد.بنابراین تغییرات اولیه ۳-۲ هفته بعد از درمان دیده میشود ولی تغییرات اساسی ناشی از درمان در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر میرسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت . بنابراین تغییرات اولیه ای که سریع بعد از RF پدیدار میشود بدلیل انقباض الیاف کلاژن و تغییرات اصلی ولی تاخیری بدلیل تولید کلاژن جدید میباشد.

 

تعداد جلسات درمانی و فواصل جلسات چقدر است ؟

 

تعداد جلسات بسته به هدف درمانی و شدت درگیری پوست متفاوت است. برای جوانسازی و لیفتینگ پوست صورت بین ۳-۱ جلسه درمانی با فاصله یکماه توصیه میشود.تکرار جلسات زودتر از 2 هفته توصیه نمی شود.در صورت تمایل میتوان جلسات درمانی را هر 6 ماه یکبارتکرار کرد .

 

اثرات RF فرکشنال به طور خلاصه به شرح زیر میباشد :

 • تحریک تولید کلاژن در پوست و در نتیجه سفت کردن پوست
 • حذف یا کاهش خطوط پاکلاغی دورچشم یا خطوط دور دهان
 • حذف یا کاهش خطوط پیشانی یا اخم
 • کمک به جذب داروهای موضعی پوست
 • کاهش نمای چروک، لک های پوستی و آسیبهای ناشی از آفتاب
 • درمان اسکار آکنه و آبله مرغان
 • کاهش نمای اسکار و ترکهای پوستی(استریا)
 • کاهش نمای منافذ باز پوستی
 • کمک به روزاسه (قرمزی) و عروق ریز پوستی

شماره تماس های کلینیک زیبایی بلزا