بعد از اپیلاسیون چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟

بعد از اپیلاسیون چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟


بعد از اپیلاسیون ممکن است فولیکول مو در اثر کشش مو تحریک شود و ظاهر چرکی پیدا کند. توصیه می شود افرادی که حساس هستند بعد از اپیلاسیون از محلول آنتی باکتریال استفاده کنند که احتمال بروز حساسیت را در پوست و فولیکول کمتر کند.

دقت کنید بعضی لوسیون ها دارای کورتون هستند که اصلا توصیه نمی شوند و می توانند اثر معکوسی داشته باشند.

در مواقعی که جوش ایجاد می شود لازم است از محلول های حاوی آنتی بيوتيك استفاده شود. این درمان نباید قطع شود تا وقتی که فولیکول ها حالت اولیه خود را بازیابند.

نکته مهم این است که روشهای کندن مو از ریشه برای افرادی که مستعد جوش اند اصلا مناسب نیستند، به خصوص در قسمت هایی مثل پشت کمر که زیاد در معرض دید نیستند. درصورتی که فولیکولیت در ناحیه پشت بدن ایجاد شود در خوابیدن و نشستن هم مشکل ایجاد خواهد کرد.

کرمهای موبر روش مناسبی برای از بین بردن موها هستند ولی بعضی افراد موهای بسیار زبر و بدشکلی دارند که بعد از تراشیدن یا استفاده از کرم زبرتر می شوند. این افراد باید از لیزر استفاده کنند. وضعیت این بیماربه گونه ای است که باید از آنتی بیوتیک خوراکی به مدت 14-10 روز استفاده کنند و مصرف محلول های ضدالتهاب و موضعی را هم ادامه دهند. فولیکولیتی که بعد از اپیلاسیون ایجاد شده به مرور برطرف خواهد شد ولی در اثر تحریک دوباره عود خواهد کرد.

به این نکته نیز باید اشاره داشت که لباسهای پشمی به نوبه خود می توانند برای بدن تحریک كننده باشند و باعث خارش و قرمزی شوند. بهتر است همه افراد زیر لباس پشمی، لباس نخی بپوشند. پوشیدن لباسهای تنگ، چسبان و پلاستیکی نیز در مواقعی که فولیکولیت ایجاد شده، ممنوع است. فولیکولیت در افرادی که به تازگی شروع به تراشیدن موی پوست کرده اند نیز شایع است.

 

از محلول و ژل آنتی بیوتیک استفاده کنید

شایعترین عامل ایجادکننده فولیکولیت، میکروب استافیلوکوک طلایی است. فولیکولیتها در هر قسمتی از بدن دیده می شوند ولی معمولا به دو شکل ظاهر می شوند؛ سطحی و عمقی. در نوع سطحی ضایعه به‌صورت یک جوش نازک سفید متمایل به زرد با یک مو در مرکز آن بروز می کند و گاهی یک هاله قرمز باریک قرمز رنگ در اطراف آن دیده می شود.

فولیکولیت عمقی که نام دیگر آن دمل است،هنگامی ایجاد می شود که فولیکولیت سطحی گسترده‌تر می‌شود و به عمق پیاز مو نفوذ می‌کند. فولیکولیت های عمقی به یک جوش سفت تبدیل می‌شوند که حدود ۱ تا ۲ سانتیمتر عمق دارد. معمولا در یکی دو روز اول مواج و بسیار هم دردناک است.

برای درمان فولیکولیت رعایت بهداشت ضروری است. شستشوی مرتب با آب و صابون ملایم، کمپرس گرم و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و آنتیبیوتیک کمک کننده است. مردانی که بعد از اصلاح ریش صورت دچار فولیکولیت می شوند حتما باید از تیغ تیز استفاده کنند. قبل از استفاده از تیغ باید صورت را به آب گرم و خمیر ریش آغشته و بعد از اصلاح نیز از کمپرس آب سرد استفاده کنند.

فولیکولیت هایی که زیربغل ایجاد می‌شوند، گاهی بیمار را به شدت نگران می‌کنند و در اثر تحریک مو ناشی از تیغ ممکن است ایجاد شوند. فولیکولیت ها با غده های لنفاوی متفاوت هستند. مهمترین تفاوت آنها در مواج بودن فولیکولیت است. غدد لنفاوی هم گاهی بزرگتر می‌شوند ولی معمولا نوع بدخیم آن چسبنده و سفت است و دیواره نامنظمی دارد که تشخیص آن برای افراد معمولی کمی دشوار است بنابراین اگر فردی توده‌ای زیر بغل خود حس می کند نباید از آن غفلت کند. توده‌های فولیکولیت به تدریج کوچکتر می‌شوند و از بین می‌روند.

اگر توده در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز از بین نرود، بهتر است به پزشک مراجعه کرد. در بیمارانی که دچار فولیکولیت های متعدد و عود شونده می شوند، اگر سایر روشها هم حساسیت زا باشند میتوان بهترین روش برای از بین بردن دائمی موها یا همان لیزر را به بیمار توصیه کرد.


شماره تماس های کلینیک زیبایی بلزا